Dayanıklı ve Şık: Rattan Mobilya

Dayanıklı ve Şık: Rattan Mobilya

Bir zamanlar her yerde karşımıza çıkan rattan mobilyalar, modern ev dekorasyonlarıyla harmanlanmaya başladı bile! Özellikle 1970’li yıllarda her evde mutlaka bulunan bu mobilyalar, örgülü yapısıyla evlere rustik bir hava katıyor. Rattan mobilyalar kullanım alanları konusunda artık daha geniş bir yere sahip. Rattan, dış mekanlarda olduğu kadar iç mekanlara da rustik bir hava katıyor. Aynı zamanda sade ve açık tonlarla kullanıldığında rattan mobilyalar doğal bir dokunuş için biçilmiş kaftan! 

Rattan mobilya, bambu ve hasır mobilyalarla benzerlik gösterir. Asya, Malezya ve Çin’in tropikal ormanlarına özgü bir ağaç çeşidi olup, kolay şekle girebilen, hafif, sıcaklık koşullarına karşı dayanıklı ve böceklere karşı da dirençli bir yapıya sahiptir. Bu sebeple genelde, evlerimizde balkon, teras , bahçe gibi açık alanlarda kullanırız. Suya karşı dayanıklıdır, bakım yapıldığında çok uzun ömürlüdür. Rattanı bambudan ayıran en temel özellik esneme özelliği. Bambu, esner ancak rattan gibi bükülmez. Her ne kadar ikisi de suya ve sıcağa karşı dayanıklı olsa da, salon dekorasyonu için kullanacağın zaman, peteklerden uzak tutmanızda fayda olacaktır. Hasır ile de çokça benzetilir. Hasır bir dokuma yöntemidir ve bunun için kullanılan materyallerden biri de rattandır.

Küçük bir salonunuz varsa devasa mobilyalar ve koyu duvar renkleri, olduğundan daha küçük görünmesine sebep olur. Bu durumda rattan dekorasyon tarzı küçük objeleri kullanmak,hem şıklık hemde alan açısından daha elverişli olur. Minimal detaylarda kullanabileceğiniz rattan mobilyaları; sandalye, sehpa ve lambader gibi küçük eşyalarda da tercih edebilirsiniz.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.