Dekorasyonda Nötr Renkler

Dekorasyonda Nötr Renkler

Başarılı bir iç mimarın yarattığı tasarımda renk uyumu çok önemlidir. Bilindiği üzere renkler sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üç gruba ayrılır. Günümüzde ise iç mekân dekorasyonunda nötr renklerin kullanımı hızla artmaktadır.

Nötr dekorasyon tercih edilmesi ortama ciddi, kurumsal ve sakin bir hava getirecektir. Evinizde ya da iş yerinizde metalik aksesuarlarla nötr renkleri birleştirirseniz ciddiliği ortadan kaldırıp göz alıcı bir görünüm kazandırmış olursunuz. 

Özellikle yatak odasında beyaz ve gri gibi nötr renklerle gold kumaş kullanımını birleştirdiğinizde ışıltılı ve benzersiz bir kontrast elde edebilirsiniz. Ayrıca oturma odasında veya yatak odasında natural renkleri barındıran dekoratif ürünler kullanmaktan çekinmemelisiniz. Bu eklemeler göz yormayacağı gibi evinizin tasarımını daha da özgün kılacaktır. 

Nötr tonları nasıl tercih etmeniz konusunda bir fikriniz yoksa duvar renginden başlayabilirsiniz. Sert bir başlangıç yapmak istemiyorsanız fildişi ve kahverenginin nötr tonlarını kullanmanızı önerebiliriz. Bu renkler iç mekânda sırıtmayacak ve neredeyse tüm materyaller ile uyum sağlayacaktır. Biraz daha risk almak isterseniz mint yeşili, buz beyazı hatta siyah duvar renklerini kullanabilirsiniz. Bu renkleri kullanmak zordur çünkü genelde duvar renginin pek dışında çıkamaz genelde aynı rengin farklı tonlarında eşyalar ve dekoratif ürünler kullanmak zorunda kalırsınız. 

Neredeyse çoğu iç mimar monokrom iç mekân tasarımını sıklıkla kullanır, renkleri fazla karıştırmak istemez çünkü göz yorucu bir ifade kazandırmayı tercih etmez. Siz evinizde nötr tonlar ile nötr veya natural renkleri kolayca bir araya getirebilirsiniz. Nötr renkler istenirse canlı renklerle bir araya getirilip kontrastı yüksek ve canlı bir görünüme kavuşturulabilir. Örneğin; Kırmızı ve bej, mavi ve beyaz, sarı veya mor gibi renkler birbirine harmanlanabilir. Tabii bu görünümün ofis ortamlarından daha çok ev dekorasyonlarında tercih edildiğini söylemekte fayda var.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.