Geometrik Mimarinin Ustası: Ieoh Ming Pei

Geometrik Mimarinin Ustası: Ieoh Ming Pei

leoh Ming Pei 1917’de Çin Kantonu’nda doğdu ve 1935’te Amerika Birleşik Devletleri’ne önce Pennsylvania Üniversitesi’nde, ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (B. Arch. 1940) ve Harvard Tasarım Enstitüsü’nde (M. Arch. 1946) okumak için geldi.

1948’de emlak geliştirme firması Webb & Knapp, Inc.’de yeni oluşturulan Mimarlık Direktörlüğü görevini kabul etti ve bu birliktelik Chicago, Philadelphia, Washington, Pittsburgh ve diğer şehirlerde büyük mimari ve planlama projeleriyle sonuçlandı. 1955’te, 1966’da IM Pei & Partners olan IM Pei & Associates’in ortaklığını kurdu.

Ortaklık, Amerikan Mimarlar Enstitüsü’nün 1968 Mimarlık Firması Ödülü’nü aldı. 1989’da firmanın adı Pei Cobb Freed and Partners olarak değiştirildi .

WAC editörleri, Ieoh Ming Pei hakkında daha fazla bilgi edinmek ve mimari eserlerini keşfetmek için Pei’nin önemli projelerinden 12’sini seçti. Pei, yurtiçinde ve yurtdışında 50’den fazla proje tasarladı ve bunların çoğu ödül kazandı.

Pei, 1979’da Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi Mimarlık Altın Madalyası, 1979’da Amerikan Mimarlar Enstitüsü Altın Madalyası ve 1981’de Fransız Académie d’Architecture Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

Dünyanın en beğenilen binalarından bazılarının mimarı olan Ieoh Ming Pei, 1983 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazandı.

IM Pei’nin yapıları, 1955’te Colorado, Denver’daki Mile High Center ve son olarak, doğduğu ülke olan Çin’in Pekin kentindeki Fragrant Hill Hotel’den başlayarak, son otuz yılda dünya çapında tanınırlık kazandı.

Bu ülkedeki diğer ünlü eserleri arasında Washington DC’deki Ulusal Sanat Galerisi’nin Doğu Binası, Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nin Batı Kanadı, New York Şehri Kongre ve Sergi Merkezi, Dorchester’daki John Fitzgerald Kennedy Kütüphanesi bulunmaktadır. , Massachusetts ve Houston’daki Texas Commerce Tower. Yurtdışında, tanınmış ofis komplekslerinden ikisi The Gateway ve Singapur’daki Oversea-Chinese Banking Corporation’dır. Pei kısa süre önce Hong Kong’daki Bank of China’nın genel merkezini tasarlamak üzere seçildi.

Henry Moore’un 100.000$’lık vergiden muaf ve bronz heykelinden oluşan uluslararası Pritzker Mimarlık Ödülü, Nobel Ödülleri tarafından onurlandırılmayan yaratıcı bir çabayı ödüllendirmek için 1979’da kuruldu.

Uluslararası Ödüller Vakfı başkanı ve jüri sekreteri Carleton Smith, ödüllü ödülün adını açıkladı ve Pei’nin seçkin jüri üyelerimiz tarafından oybirliğiyle onuruna seçildiğini söyledi: Ulusal Sanat Galerisi’nin direktörü J. Carter Brown; Arata Isozaki, ünlü Japon mimar; Philip Johnson, ilk Pritzker Ödülü Sahibi; Cummins Engine Company yürütme ve finans komiteleri başkanı J. Irwin Miller; Kevin Roche, 1982 Pritzker Ödülü Sahibi; ve Thomas J. Watson, Jr., IBM Corporation fahri başkanı.

Jüri sözcüsü olarak Smith, resmi alıntıyı şu şekilde aktardı: “Ieoh Ming Pei, bu yüzyıla en güzel iç mekanlarından ve dış biçimlerinden bazılarını verdi. Çalışmasının önemi bunların çok ötesine geçiyor: çünkü onun ilgisi her zaman binalarının yükseleceği çevre.”

Ayrıca, “IM Pei kendisini dar bir dizi mimari sorunla sınırlamayı reddetti. Son kırk yıldaki çalışmaları yalnızca sanayi, hükümet ve kültür saraylarını değil, aynı zamanda en iyi orta ve düşük gelirli konutlardan bazılarını da içeriyor. yeteneği, malzeme kullanımını bir sanat düzeyine yükseltti.”

IM Pei’nin en önemli 12 projesi

 • İslam Eserleri Müzesi, Doha, Katar, 2008
 • Suzhou Müzesi, Suzhou, Çin, 2006
 • Miho Müzesi, Kyoto, Japonya, 1997
 • Rock and Roll Onur Listesi, Cleveland, ABD, 1995
 • Bank of China Tower, Hong Kong, Çin, 1990
 • Le Grand Louvre, Paris, Fransa, 1989
 • Ulusal Sanat Galerisi Doğu Binası, Washington DC, ABD, 1978
 • Dallas Belediye Binası, Dallas, ABD, 1978
 • Herbert F. Johnson Sanat Müzesi, Cornell Üniversitesi, Ithaca, New York, 1973
 • Everson Müzesi, Syracuse, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 1968
 • Luce Memorial Şapeli, Taichung, Tayvan, 1963

Le Grand Louvre, Paris, Fransa, 1989

Tarihi Louvre’un genişletilmesi ve modernizasyonu, muhtemelen IM Pei’nin en ikonik binalarından biriydi. Buradaki zorluk, tarihi yapının bütünlüğünden ödün vermeden binayı modernize etmek ve genişletmek ve onu şehirle daha iyi bütünleştirmekti.

Merkezi bir konumda bulunan cam piramit ana girişi oluşturur ve müzenin üç kanadındaki galerilere doğrudan erişim sağlar. Piramidin belirgin şekilde modern eklemlenmesi, uyumlu bir kontrast diyalogunda tarihi Louvre’u tamamlar.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.