Modern Mimarinin Sıra Dışı Mimarı: Le Corbusier

Modern Mimarinin Sıra Dışı Mimarı: Le Corbusier

Le Corbusier, İsviçre doğumlu bir Fransız mimardı.6 Ekim 1887’de Charles-Edouard Jeanneret-Gris olarak dünyaya gelen Le Corbusier, sanatçı Edouard Jeanneret ile müzisyen ve piyano öğretmeni Madame Jeannerct-Perrct’in ikinci oğluydu.

1907’de, 20 yaşındayken ilk evini tasarladıktan sonra, Le Corbusier, İtalya, Viyana, Münih ve Paris dahil olmak üzere Orta Avrupa ve Akdeniz’de geziler yaptı.

Daha sonra, 1918’de Le Corbusier, kendisini resim yapmaya teşvik eden Kübist ressam Amédée Ozenfant ile tanıştı.İkili, kübizm karşıtı bir manifesto olan Après le cubisme ( After Cubizm ) kitabını yayınladı ve pürizm adı verilen yeni bir sanatsal hareket kurdu. 1920’de ikili, şair Paul Dermée ile birlikte avangard bir dergi olan L’Esprit Nouveau’yu ( Yeni Ruh ) kurdu.

Yeni yayının ilk sayısında Charles-Edouard Jeanneret, herkesin kendini yeniden icat edebileceğine olan inancını yansıtmak için büyükbabasının soyadını değiştirerek Le Corbusier takma adını aldı. Ayrıca, kendini sanatsal olarak temsil etmek için tek bir isim benimsemek, o zamanlar Paris’te modaydı ve Le Corbusier, eleştirel yazılarını, ressam ve mimar olarak yaptığı çalışmalarından ayırabilecek bir kişilik yaratmak istedi.

1923’te Le Corbusier, polemik yazılarını L’Esprit Nouveau’dan toplayan Vers une Architecture’ı ( Yeni Bir Mimariye Doğru) yayınladı .

Le Corbusier’in derlediği makaleler, aynı zamanda endüstrinin taleplerini, dolayısıyla işlevselciliği ve nesiller boyunca tanımlandığı şekliyle mimari formun değişmez kaygılarını tatmin edecek yeni bir mimari tarzı anlatıyordu. Önerileri arasında ilk şehir planı olan Çağdaş Şehir ve hayatı boyunca mimarisinin temeli olan iki konut tipi vardı: Maison Monol ve daha ünlüsü, “makine” olarak da adlandırdığı Maison Citrohan.

1930’larda, Le Corbusier şehircilik üzerine teorilerini yeniden formüle etti ve 1935’te La Ville radieuse’de ( The Radiant City ) yayınladı.

1930’ların sonunda ve II. Dünya Savaşı’nın sonunda, Le Corbusier, Cezayir ve Buenos Aires şehirleri için ünlü projeler yaratmakla meşgul oldu.

Modern Mimarinin Öncüsü ve Uluslararası Tarzın lideri: Le Corbusier

Daha çok Le Corbusier olarak bilinen Charles-Édouard Jeanneret, modern mimarinin öncüsü ve Uluslararası Tarzın lideriydi. Önde gelen ve büyük ölçüde kendi kendini yetiştiren mimar, aynı zamanda başarılı bir ressam ve yazardı.

Le Corbusier’in en ünlü binaları arasında Paris’in dışındaki Villa Savoye, Fransa’nın Ronchamp kentindeki Notre Dame du Haut ve Marsilya’daki Unité d’Habitation bulunmaktadır. Ayrıca, 1950’lerde Hindistan’ın Chandigarh kentinin tasarımını da içeren kentsel planlama alanındaki çalışmalarıyla tanınır. Şık mobilya tasarımları arasında, günümüzde hala üretilen ve popüler olan LC2 sandalye ve LC5 şezlong bulunmaktadır.

Le Corbusier’in En Önemli Projeleri

 • Inside Notre Dame du Haut, Ronchamp, France, 1954.
 • Notre Dame du Haut, Ronchamp, France, 1954.
 • Saint-Pierre, Firminy, France, 2006’da tamamlandı.
 • Palace of Assembly, Chandigarh, India, 1951.
 • Cité Radieuse’nin Zirvesi, Marseille, France, 1957.
 • Inside Saint-Pierre, Firminy-Vert, France, 2006’da tamamlandı.
 • The Cité Radieuse, Marseille, France, 1952.
 • Villa Savoye, Poissy, France, 1931.
 • The National Museum of Western Art, Tokyo, 1959.
 • Heidi Weber Pavilion—Center Le Corbusier, Zurich, 1967.
 • La Maison Blanche, La Chaux-de-Fonds, Switzerland, 1912.

Modern Mimarinin En İyi Örneği: Villa Savoye

UNESCO, Dünya Mirası Listesi’ne, Le Corbusier’in 17 mimari yapısını ekledi. Bir Fransız kır evinin modern bir versiyonu olan Villa Savoye de bu listede yerini aldı.

1931 yılında tamamlanan Villa Savoye, 20. yüzyılın en önemli evlerinden biridir.

Savoye ailesi için bir hafta sonu tatil evi olarak tasarlanan bu bina, Le Corbusier’in “Beyaz Villalar” serisi özel evlerinin son binasıydı ve kuzeni Pierre Jeanneret ile birlikte tasarladı.

Ev, Paris’in dışında küçük bir komün olan Poissy’de, başlangıçta ormanla çevrili bir alanda yer alıyor.

Müşterisinin sunduğu istekler, Le Corbusier’e, Modern Mimarinin Beş Noktasını ifade eden bir evi gerçekleştirme özgürlüğü verdi.

Bunlar arasında binayı yerden yukarı kaldıran ayaklıklar, bahçe ve teras işlevi görebilecek düz bir çatı, açık plan iç mekanlar, ışık ve havalandırma için şerit pencereler ve taşıyıcı yapıdan bağımsız serbest bir cephe yer alıyor.

Villa Savoye, aynı zamanda, Le Corbusier’in eve “Yaşayan Makine” olarak olan inancının bir göstergesidir.Bu inanç mimarın iyi yapılmış otomobillere ve Atlantik ötesi buharlı gemilere olan hayranlığına dayanan bir konsepttir.

Bu, mekansal planlama – verimliliği en üst düzeye çıkarmak için düzenlenmiş mekanlarla – ve minimalist bir estetikle ifade edilir.

Mimari yapıda alt seviye, yukarıda yüzen bir hacim algısı yaratmak için çevredeki orman gibi yeşile boyanmış ve geri çekilmiştir.

Zemin seviyesindeki kavisli, sürgülü cam, garaja kolayca giriş sağladı. Bu durum aynı zamanda Le Corbusier’in araba tasarımına olan ilgisine de bir göndermedir.

Le Corbusier’in çalışmalarında ortak bir özellik olan pencere şeritleri, birbirinin üzerinden kayarak açılacak şekilde tasarlanmış ve mümkün olduğunca fazla ışık sağlamak için üst katta cephe ortasına yerleştirilmiştir.

Bir dizi rampa ve heykelsi bir sarmal merdiven, iki katı birbirine bağlar ve seviyeler arasında kademeli bir hareket sağlar.

Birinci katta, bir rampa, kavisli duvarlarla çevrili çatı bahçesine çıkar.

İkili, aldatıcı bir şekilde basit doğrusal formlar, konsollar, açık plan yaşam alanları,süsleme ve dekorasyon eksikliği ile karakterize edilen Villa Savoye’deki, belirli bir Modernizm türünü tanımlayan ilk kişilerdi.

Villa Savoye, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra bakıma muhtaç hale geldi ve 1963’ten 1997’ye kadar Fransız devleti tarafından restore edildi. 1964’te tarihi bir anıt olarak değerlendirildi.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.