Monokrom Ev Dekorasyonu

Monokrom Ev Dekorasyonu

Monokrom yani mono -tek kelimesinden de anlaşılacağı gibi tek bir rengin farklı tonlarının bir arada kullanımı anlamına gelir. Dekorasyonda monokrom tarz siyah ve beyaz rengin bir arada kullanıldığı tarz içinde kullanılmaktadır. Kısacası monokrom tarz minimalizm ile ilinti olarak değerlendirilebilir.

Monokrom ev dekorasyonu bazı kişilere monoton ve sıkıcı gelmekle beraber son dönemde minimalist tasarımların ön plana çıkması ile sıkça tercih edilen bir tarz haline de gelmiştir. Evinizde monokrom tarzı denemek istiyorsanız farklı renkler de kullanabilirsiniz. Bu anlamda hayal gücünüzü sınırlamayın. Beyaz, bej ve krem gibi tonları monokrom stilinde kullanarak ferah, sade ve şık bir hava yakalayabilirsiniz. Bu renklerin bir arada kullanımı mekanlarınızı daha geniş gösterecektir. 

Siyah beyaz rengin zıtlığı modern ve şık bir dekorasyon için harika bir seçenek. Tabi mekanınızda bu kontrastlığı dengelemek önemli. Çok keskin geçişler yerine beyaz tonlarının aralarına siyah obje ve detayları sokarak dengeli bir atmosfer yaratabilirsiniz. Siyah-beyaz renkleri konuşmuşken gri rengi konuşmamak olmaz. Gri renk skalasında dengeyi sembolize eden bir renktir. Gri tonlarının açık-koyu hallerini yaşam alanlarınıza uygulayarak yine modern bir alan yaratabilirsiniz.

Nötr tonların yanı sıra daha sıcak kahve ve toprak tonları ile de monokrom stilini uygulayabilirsiniz.  Klasiklik ve sıcaklığı harmanlayarak ahşap ve doğal malzemeli ürünler ile daha samimi bir görünüm yaratmak mümkün olacaktır.

Tüm bu önerilerin yanı sıra evinizi minimalist tarzda dizayn etmek, gereksiz eşyalardan kurtularak  az mobilya kullanımı sağlamak, monokrom stilin kendisini daha çok göstermesini sağlayacaktır. Mobilya, halı ve dekoratif tüm objelerinizde desensiz, daha sakin modelleri tercih etmeniz şıklığı yaratmanızda  büyük rol oynayacaktır.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.