Walter Gropıus Kimdir?

Walter Gropıus Kimdir?

Modernizm akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Walter Gropius, 1883 yılında Berlin’de dünyaya gelmiştir. Mimar bir baba olan Adolph Gropius ve dönemin önemli politikacılarından Georg Scharnwber’in kızı Manon Auguste Pauline Scharnweber’in üçüncü çocukları olarak dünyaya geldi.Walter Gropius’un amcası da dönemin önemli mimarlarından Martin Gropius’dur. Dünyaya geldiği günden itibaren böyle bir aile de büyümenin onun bu gelişiminde büyük bir katkısı olmuştur.

Walter Gropius 1915 yılında Alma Mahler ile evlenerek bu evliliklerinden 1916 yılında bir kız çocuğu dünyaya getirdiler. Ancak maalesef annesiyle aynı ismi taşıyan Manon, 18 yaşına geldiğinde çocuk felcine yenik düşerek hayatını kaybetti. Bu olaydan kısa bir süre sonra Walter Gropius ve Alma evliliklerine son verdiler.

Daha sonra ise 1923 yılında Ise Frank ile evlenerek ölümüne kadar birlikte yaşadılar. Evlilikleri sırasında da Walter ve Ise Beate Gropius adında bir kız çocuğunu evlat edindiler. 1969 yılına geldiğimizde maalesef Walter Gropius yaşadığı ciddi sağlık sorunlarından dolayı hayata gözlerini yumdu.

Walter Gropius’un Kariyeri

Walter Gropius, aldığı eğitim sonrasında ilk olarak 1908 yılında AEG firmasının baş mimarı olan ve aynı zamanda bir endüstriyel tasarımcı olan Peter Behrans ile çalıştı. Daha sonra 1. Dünya Savaşı’na katıldı. Döndükten sonra 1919 yılında, Velde’nin kurmuş olduğu uygulamalı sanatlar okulunun yöneticiliğini yaptı. Bu dönemde Bauhaus okulunu kurdu.  1925 yılında bu okulu Dessau’ya taşıdı. Okula ait binaların tasarımlarını kendisi tamamladı.1928 yılında bu görevini bıraktı ve konut tasarımı yapmaya başladı. 1937 yılında Amerika’ya göç etti ve Harvard Üniversitesi, Graduate School of Design bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Amerikan vatandaşı olduktan sonra, 1944 yılında, yedi genç mimar ile The Architects Collaborative isimli bir mimarlar grubunu kurdu. Bu da onun takım çalışmasına ne kadar önem verdiğinin bir kanıtı olarak günümüzde de kabul edilmektedir. 1957 yılında, bir mimarlık sergisi olan Interbau için 9 katlı bir konut projesi tasarladı. Ayrıca 1928 yılında bir Bauhaus kitabı yayınladı.

Gropius’un Eserleri

  • Adolf Meyer birlikte Fagus fabrikasını tasarladı. (Modern mimarinin ilk örneklerinden biri olarak bilinir.)
  • Yine Adolf Meyer ile Şikagodaki tribüne kulesini tasarladı.
  • Öğrencileri ve Adolf Meyer ile tasarladıkları Haus sommerfield.
  • Dessau’daki Bauhaus binasını tasarladı.
  • Dessau öğretim üyelerinin lojmanları olan Masters’ Houses ve okul için yapılan ofis ve konutların hepsinin tasarımını yaptı.
  • Dammerstock konutunu tasarladı.
  • Siemensstadt konutunu tasarladı.
  • Berlin Hansa bölgesinde dokuz katlı bir apartman projesi tasarladı.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.