Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu

Günümüzde dekorasyon tarzını belirleyen ve dikkat edilmesi gereken belirli noktaları öne çıkaran ana unsurların başında odaların mimari şekilleri geliyor. Dekorasyon yapılırken ya da mobilya seçilirken en çok zorlanılan mimari formların başında da dikdörtgen alanlar geliyor. Özellikle salon gibi sosyal ve çokça vakit geçirilen yaşam alanlarının dikdörtgen olması mekan dekorasyonunu zorlayan bir durum. Bunun nedeni uzun ve özellikle de dar olan oturma odalarının yanlış mobilya ve dekorasyon tercihleri ile döşenmesi.

Dikdörtgen salonu efektif kullanmak için öncelikle salonunuzu ikiye bölmeniz yararlı olacaktır. Alanı ikiye bölerek, farklı yaşam alanları yaratmak uzun ve ince tünel etkisi yaratan havadan uzaklaşmayı sağlayacaktır. Daha geniş ve havadar yaşam alanları yaratabilmek için modüler mobilyalardan yararlanabilirsiniz. Hem Türkiye’de hem de dünyada küçük dairelerin yaygınlaşması sonucu mobilya üretimleri de küçük alanlara uyumlu olacak şekilde tasarlanmaya başladı. Oldukça fazla çeşitte alternatif bulmakta artık mümkün.

Dikdörtgen salon dizaynı yaparken duvar renklerinin de dekorasyon renkleri ile uyumlu olması ve dikdörtgen görünümü ortadan kaldıracak şekilde yapılmış olması çok önemli. Açık tonlarda bir duvar boyası ve koltuk takımı ile ferah bir ortam yaratmak mümkün. Koltuk takımı demişken L koltuk seçimi yapılarak duvarın uzun kenarına konumlandırabilir veya salonun ortasına yerleştirilerek alanı bölmek için kullanılabilir. Dikdörtgen bir salonu daha büyük ve ferah göstermeye yardımcı aynalar ile salona derinlik katabilir, farklı aydınlatmalar ile ortamın havasını tamamen değiştirebilirsiniz.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.