Minimalizm Akımı

Minimalizm Akımı

Mimarlıkta sade tasarım ve geometrik figürlerin bolca kullanılması günümüzün mimarları tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bunun kaynağı olarak 1950 yılların sonunda ortaya çıkan Minimalizm akımını ve en önemli temsilcilerinden biri olan Ludwig Mies van der Rohe‘yi örnek gösterebiliriz.

Tasarımlarıyla bizlere yol gösteren bu ünlü mimarın “Less is More” sözü minimalist fikri savunanlar için adeta bir felsefe haline gelmiştir. Biz bunu herkesin doğru anlaması amacıyla Türkçe’ye “az ve öz olan yeterlidir hatta fazladır” şeklinde çevirebiliriz. Minimalist düşünce sadece mimaride kullanılan bir fikir değildir. Çoğu insan için bu düşünce bitmeyen bir moda akımı ve giyim tarzıdır. Hayatınızda minimalist düşünce tarzını uygulamaya başladığınız takdirde psikolojinizin iyileştiği de yapılan araştırmalarca kanıtlanmış bir gerçektir.

İç mekânda dekoratif olarak gerçeklikten uzak soyut anlamlar içeren tablolar, heykeller, metalik görünüme sahip masalar ve sandalyeler kullanılabilir. Evinize ya da ofisinize yeni bir soluk getirmek istiyorsanız bir oda içerisinde fazlaca ürün bulundurmaktan kaçınmakla işe başlayın. Canlı renkler yerine natürel pastel renkleri tercih edin. Bir rengin farklı tonlarını kullanın, örneğin bir oda içerisinde sadece beyaz, gri ve siyah materyaller barındırın. Genellikle tek renk ya da en fazla iki renk kullanmak modern minimalist yaklaşıma adım atmak için iyi bir başlangıç olabilir.

Minimalizmi tasarımlarınıza yansıtırken modern seçeneklerin yanı sıra daha geleneksel seçeneklere de başvurabilirsiniz. Böyle bir fikre sahip olan tasarımda canlı renk ve sert kontrastları kullanmayı tercih etmeyiniz. Bunun yerine ortamda kullanılan renklerin en fazla bir ya da iki ton aralığını kullanarak katmanlı ve yumuşak bir renk geçişi sağlayabilirsiniz. Dış cephe renginde ise örneğin siyah gibi iddialı bir rengi tek başına kullanabilirsiniz. Proje çizimi sırasında gereksiz pencere ve balkon eklemekten kaçınmakta Minimalist akımın sık kullanılan ana fikirlerinden olduğu için tercih edilebilir.

Share post:

Leave A Comment

Your email is safe with us.